سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ | ۰۹:۴۸:۵۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ ،‌ ۰۱:۰۵
۳۰ آبان ۱۳۹۴در ۱۱:۵۵ ب.ظ تعداد بازدید: 945 بازدید کد خبر:4484 ایمیل خبر ایمیل خبر چاپ خبر چاپ خبر

امنیت شغلی شاید وقتی دیگر!!!

0

بمناسبت 29 آبان سالروز تصویب قانون کار

آتا آنلاین ، 29 آبان سالروز تصویب قانون کار جمهوری اسلامی است ، در این روز هزاران کارگر علی الخصوص در تهران و تبریز با برپایی مراسمی مشکلات خود را اعلام داشتند. سرلیست دغدغه های کارگران شامل مخالفت با قرارداد های موقت کار، صیانت از قانون کار و تاکید بر استقلال تامین اجتماعی بوده است .

به گزارش آتا ، امروزه کارگران بیش از هر زمان دیگری از نبود امنیت شغلی رنج می برند ،سالها پیش از زمان دوران سازندگی که به تدریج قرارداد موقت کار فضای کار کشور را آلوده نمود، کارشناسان امر هشدار می دادند که فضای اقتصادی کشور برای برقراری چنین شرایطی مساعد نیست و بستر لازم فراهم نشده است چرا که در کشورهایی که قرار دادهای موقت کار ملاک استخدام است دولت به صورت قاطع در حمایت از کارگران ایستاده و در صورت تعد یل نیرو تا زمانی که کار مورد علاقه کارگر فراهم نشود از حقوق مکفی بر خوردار می گردند ، آیا ما هم چنین شرایطی داریم ؟

بنابر این رواج قراردادهای موقت کار در کشور ما نتایج معکوسی بر جای نهاد . افزایش میزان استرس در جامعه وبه دنبال آن بالا رفتن آمارهای طلاق ، خودکشی ، تصادف و خشونت نتایج طبیعی نبود امنیت شغلی بوده اند .

از سوی دیگر عدم رها سازی پتانسیل نبوغ و استعداد کارگران که صنایع کشور به شدت  نیازمند آن هستند نتیجه دیگر این رویداد نا میمون بود .

وقتی دخل و خرج جور در نمی آید !

از امنیت شغلی که بگذریم ، کاهش قدرت خرید کارگران  در سالهای اخیر چشمگیر بوده است ، بر اساس آمار اعلامی بانک مرکزی ،مابین دستمزد اسمی و واقعی فاصله زیادی وجود دارد !

فشار های ناشی از هدفمند سازی یارانه ها از یک سوی و افزایش مشکلات بنگاه های اقتصادی طی سالهای اخیر از دیگر سوی مانع از آن بودند که افزابش ناچیز دستمزدها بتواند گره از کار کارگران بگشاید .

طبیعی است که بسیاری از کارگران برای جبران کسری هزینه زندگانی خود یا به اضافه کاری روی آورند یا شغل دومی برای خود دست و پا نمایند ، که کاهش کارایی کارگران و پیامد های جامعه شناختی در میان خانوده های آنها را در پی داشته است .

کارگری که قبل از طلوع آفتاب سر کار می رود و بعد از غروب خورشید به خانه برمی گردد چگونه می تواند به وضعیت خانواده خویش رسیدگی نماید ؟

امام على عليه السلام فرمود: للمؤمن ثلاث ساعات: فساعة يناجي فيها ربه، و ساعة يرم معاشه، و ساعة يخلي بين نفسه و بين لذتها فيما يحل و يجمل و ليس للعاقل ان يكون شاخصا الا فى ثلاث: مرمة لمعاش، او خطوة فى معاد، او لذة فى غير محرم.
مؤمن بايد شبانه روز خود را به سه قسمت تقسيم كند: زمانى را براى نيايش و عبادت پروردگار و زمانى را براى تامين هزينه‏ى زندگى، و زمانى را براى خود و لذت‏هايى كه حلال و زيباست .

همچنین بر اساس بند سوم  اصل ۴۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران :  تنظیم برنامه اقتصادی کشور به صورتی که شکل و محتوا وساعات کار چنان باشد که هر فرد علاوه بر تلاش شغلی‌، فرصت وتوان کافی برای خودسازی معنوی‌، سیاسی و اجتماعی و شرکت‌فعال در رهبری کشور و افزایش مهارت و ابتکار داشته باشد.

دولتی در میان دولت

اینک علاوه بر امنیت شغلی و کاهش قدرت خرید ، مسایل دیگری هستند که به دغدغه های کارگران افزوده اند.

شرکت های بیمه در سالهای اخیر چنان فربه شده اند که خود به مثابه دولتی هستند در میانه دولت ! آنها خود قانون وضع می کنند و به نحو دلخواه اجرا می کنند و هیچ کس را یارای برابری با لابی های قدرتمند آنها نیست !

در سالهای اخیر با تصویب قانون بازنشستگی پیش از موعد برای کارهای سخت و زیان آور، با هدف حمایت از قشر کارگر که از سوی مجلس شورای اسلامی انجام پذیرفت مع الاسف موسسه موسوم به صندوق بازنشستگی آینده ساز با ماده واحده ،تبصره و الحاقیه ، تیشه به ریشه مصوبه مجلس زده ،عملا چیز قابل اجرایی را از آن باقی نگذاشتند !

برای نمونه در سال گذشته این موسسه برای بازنشسته نمودن یکی از کارگران که شامل شرایط مصوبه مجلس بوده است مبلغی بیش از یکصد میلیون تومان از کارفرما طلب می نماید .

بنابر این بسیارند کارگرانی که علی رغم داشتن شرایط مصوبه مجلس ، بازنشسته نشده همچنان مشغول به کارند .بدیهی است ادامه این روند در محیط هایصنعتی چه موانعی را بر سر راه تولید ایجاد خواهد کرد.

سخن آخر

اگر اقتصاد و صنایع ما دچار مشکلات عدیده ای هستند ، اگر از فشار وارد کردن بر کارگران برای  رشد واحدهای  صنعتی راه به جایی نبرده ایم ، زمان آن فرا رسیده است که یکبار دیگر چشمانمان را بشوییم و ببینیم که چگونه از ویرانه های هیروشیما ، بدون نفت ، بدون معادن عظیم  فلزات و غیر فلزات ، وبا مساحتی کمتر از یک چهارم وسعت ایران و بدون … سومین قدرت اقتصادی دنیا  ، پا به عرصه هستی نهاد .آیا ژاپن را چیزی جز علم مدیریت نجات داد ؟

و نباید بترسیم از تشکلهای کارگری و نباید آنها رامزاحم صنعت بدانیم چراکه این کارگرانند که چرخ صنعت را می چرخانند .

و حق دارند مشکلاتشان را بگویند چرا که با پوشاندن مساله حل نمی شود.

بیایید کمی واقع بین تر باشیم ، تقصیر ها را گردن این و آن و عوامل داخلی و خارجی نیندازیم ، هر چند آنها هم نقش دارند ولی راستی  چند درصد از مدیران صنایع ما ، مدیر واقعی بوده اند  ؟

نظرسنجی

    به نظر شما علت اصلی کم شدن گرایش مردم به کتاب و کتابخوانی چیست ؟

    نتایج نظرسنجی

    Loading ... Loading ...
به روایت تصویر
چند رسانه ای
پیشخوان روزنامه ها