سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱ | ۲۲:۵۹:۲۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ ،‌ ۰۱:۰۵
۱۳ آبان ۱۳۹۴در ۹:۲۰ ق.ظ تعداد بازدید: 957 بازدید کد خبر:3962 ایمیل خبر ایمیل خبر چاپ خبر چاپ خبر

معرفی کتاب «مسافران آسمانی»

0

آتا آنلاین: زندگینامه و خاطرات حماسه‌های ده تن از شخصیت‌های انقلابی و فرماندهان شهید آذربایجانی دوران دفاع مقدس در قالب کتاب "مسافران آسمانی" به کوشش داود خدایی، مسئول دفتر مطالعات و فرهنگ پایداری حوزه هنری آذربایجان شرقی منتشر گردید. به گزارش آتا: این اثر به سفارش ...

آتا آنلاین: زندگینامه و خاطرات حماسه‌های ده تن از شخصیت‌های انقلابی و فرماندهان شهید آذربایجانی دوران دفاع مقدس در قالب کتاب “مسافران آسمانی” به کوشش داود خدایی، مسئول دفتر مطالعات و فرهنگ پایداری حوزه هنری آذربایجان شرقی منتشر گردید.
به گزارش آتا: این اثر به سفارش اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان آذربایجان‌شرقی و با همکاری سازمان بسیج شهرداری تبریز در ۵۰۰۰ نسخه، پاییز امسال چاپ و توسط سردار بهمن کارگر (مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس کشور) و سردار عزت‌الله جعفری (مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان آذربایجان شرقی) در حضور جمعی از رزمندگان و جانبازان دوران دفاع‌مقدس و اهالی فرهنگ و هنر در حاشیه‌ی نشست خبری مدیرکل حفظ آثار کشور در سالن جلسات اداره کل حفظ آثار استان آذربایجان‌شرقی رونمایی گردید.
موضوع محوری کتاب “مسافران آسمانی” زندگینامه، خاطرات پرفراز و نشیب و حماسه‌های ده تن از شخصیت‌های انقلابی و فرماندهان موثر آذربایجان در دفاع مقدس می‌باشد که به قلم داود خدایی نوشته شده و در اختیار علاقمندان و جوانان قرار گرفته است.
داود خدایی متولد سال ۱۳۵۸ تبریز می‌باشد. مربی ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، همکار معاونت ادبیات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی، مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه‌ هنری استان، دبیر تحریریه نشریه معبر، بازنویس کتاب “محمد مهدی”، ویراستار “چشمان عاشورایی” و … از جمله فعالیت‌ها و سوایق وی می‌باشد. همچنین نویسنده کتاب “مسافران آسمانی” سه عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده و داستان‌های متعددی از وی در کتب و نشریات مختلف استانی و کشوری چاپ شده است.
نادر برپور که زندگینامه و خاطرات وی، آخرین فصل اثر را دربرمی‌گیرد، از چهره‌های شناخته‌شده‌ی سپاه تبریز در سال‌های اولیه تشکیل این نهاد انقلابی و اولین فرمانده نیروهای آذربایجانی در جبهه‌های جنوب است که به‌خاطر اسارت و شهادت زودهنگامش، شخصیت و حماسه‌های وی مهجور مانده است.
محمدرضا چمیدی‌فر، از رزمندگان شناخته‌شده‌ی لشکر عاشورا، در بخشی از خاطره‌ای که در این کتاب آمده، درباره‌ی نادر برپور این‌چنین می‌گوید؛ «نادر برپور با وجود ظاهری آرام، آدم بااراده‌ای بود. شاید اگر کسی وارد جمع پاسداران می‌شد، تشخیص نمی‌داد نادر، فرمانده است؛ اما از لحظه‌ای که به جبهه قدم گذاشت خیلی زود درایت و مدیریت خود را به نمایش گذاشت. با فرماندهان منطقه صحبت کرد، طرح داد و… و در نهایت دوم آبان‌ماه ۱۳۵۹ اسیر شد.»
بقیه‌ی فرماندهان از شخصیت‌های شناخته‌شده‌ی دوران دفاع‌مقدس هستند؛ شهیدان آقامهدی باکری، حسن شفیع‌زاده، امیر سرلشکر فکوری، حمید باکری، علی تجلایی، مرتضی یاغچیان و محمدحسن کسایی.
مخاطبان زیادی همواره دنبال تازه‌هایی در باب شهیدانی چون آقامهدی باکری هستند، با این‌که آثار متعددی درباره‌شان نوشته شده، ولی هستند افراد زیادی که هم‌چنان در پی کشف ابعاد تازه‌ای از سیره و نحوه‌ی زندگی این بزرگواران می‌باشند. محمدحسن سهرابی‌فر در بخشی از “مسافران آسمانی” این‌چنین از ستون جنگ و لشکر عاشورا، شهید آقامهدی باکری می‌گوید؛ «آقامهدی چرا باید برمی‌گشت؟! به چه امیدی؟ نزدیک‌ترین دوستان و یارانش را در خیبر و بدر از دست داده و این برایش بسیار سنگین بود. انگار به غیرتش برخورده بود که از هم قطارانش عقب مانده است. احساس من به این شکل است. می‌خواست از قافله جدا نماند. نمی‌توانست بسیجی‌ها را تنها بگذارد. می‌خواست آخرین عملیاتش باشد. خیلی چیزها می‌خواست که به همه‌شان رسید. آن‌هم چه رسیدنی؟! مداح‌ها حرفی دارند که می‌گویند؛ “کو اصغرم، کو اکبرم” آقامهدی هم دنبال اصغر و اکبرهایش بود. وقتی آن‌ها را کنارش ندید، دنبال‌شان رفت.»
در میان فرماندهان برجسته‌ی شهید استان، یاد شده از دو تن از علمای برجسته و تاثیرگذار آذربایجان، شهدای محراب آیت‌الله قاضی طباطبایی و آیت‌الله مدنی. تاثیر آیت‌الله قاضی در مبارزات مردم آذربایجان علیه رژیم ستم‌شاهی و همچنین پیروزی انقلاب اسلامی قابل انکار نیست. تا حدی که در اسناد ساواک از او با نام “خمینی تبریز” یاد کرده‌اند. بسیاری از کسانی که پس از پیروزی انقلاب وارد سپاه پاسداران شده و در دفاع‌مقدس نقش‌آفرین شدند از شاگردان، ملازمان و ارادتمندان آن مرد الهی بودند. آشنایی نسل جوان با زندگی آن عالم وارسته، کاری است در خور توجه.
آیت‌الله مدنی، شخصیت بی‌نظیر و منحصر به فردی بود که در ایام پس از پیروزی انقلاب نقش تاثیرگذاری در آذربایجان ایفا کرد. مبارزاتش با حزب خلق مسلمان، تهییج جوانان برای حضور در جبهه‌ها و … تنها نمونه‌هایی از حضور آیت‌الله مدنی در صحنه‌های انقلاب اسلامی است. همه‌ی رزمندگان سال اول جنگ از آیت‌الله مدنی خاطره دارند. او بدون استثناء در همه‌ی اعزام‌ها به جمع رزمندگان اسلام می‌آمد و با تک‌تک‌شان روبوسی می‌کرد. اگر در اعزامی آیت‌الله مدنی برای بدرقه نمی‌آمد، انگار اعزامی صورت نگرفته است. ارتباط معنوی رزمندگان آذربایجان با حضرت‌شان، جای پرداخت بسیار دارد که در این اثر تنها شمه‌ای از آن آورده شده است.
مطالب این مجموعه برخی با مصاحبه توسط نویسنده‌ی کتاب، تعدادی از خاطرات با استفاده از منابع و اسناد موجود در بنیاد حفظ آثار استان و تعدادی نیز از برخی کتب به منظور تکمیل مطالب آماده شده است.

—————————————————————————–
وحید آقاکرمی

نظرسنجی

    به نظر شما علت اصلی کم شدن گرایش مردم به کتاب و کتابخوانی چیست ؟

    نتایج نظرسنجی

    Loading ... Loading ...
به روایت تصویر
چند رسانه ای
پیشخوان روزنامه ها