سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۷:۱۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ ،‌ ۰۱:۰۵
۱۸ آبان ۱۳۹۴در ۱۲:۰۴ ق.ظ تعداد بازدید: 737 بازدید کد خبر:4079 ایمیل خبر ایمیل خبر چاپ خبر چاپ خبر

نخستین نمایشگاه تمبر تبریز برپا شد

0

آتا آنلاین ،تبریز - نخستین نمایشگاه تمبر تبریز روز یکشنبه در محل مجتمع فرهنگی و هنری 29 بهمن این شهر برپا شد.

آتا آنلاین ، مدیر موسسه مانا تمبر به ایرنا گفت: در این نمایشگاه حدود یکهزار سری تمبر چاپ شده کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به معرض نمایش عموم گذاشته شده است.
رضا انارچی اظهار کرد: نخستین تمبر منتشر شده مربوط به نوروز ۱۳۵۸ می باشد.
وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را ارتقای سطح فرهنگی جامعه در خصوص تاریخ مصور کشور دانست و افزود: تمبر جزو تاریخ مصور هر کشور و نشانه تاریخ، تمدن و فرهنگ آن است.
انارچی با اشاره به تاریخچه تمبر در دنیا، اظهار کرد: تکه کاغذی کوچک که برای نخستین بار در سال ۱۸۴۰ میلادی توسط ‘سررولنوهدل’ در کشور انگلستان منتشر شد و کماکان با گذشت بیش از ۱۷۰ سال شاهد چاپ و انتشار آن در مناسبت های گوناگون می باشیم.
وی اضافه کرد: تمبر در اوایل پیدایش فقط برای اخذ هزینه حمل و نقل نامه از مبدا به مقصد معین کاربرد داشت ولی با گذشت اندک زمانی از انتشار اولین تمبر دنیا موسوم به پنی سیاه که از گرانترین تمبرهای جهان محسوب می شود، افرادی اقدام به جمع آوری تمبرهای منتشر شده کردند.
وی همچنین گفت: متاسفانه فرهنگ شناخت و نگهداری تمبر در کشور کمرنگ شده که از اهداف این نمایشگاه احیای این فرهنگ در تبریز می باشد.
نخستین نمایشگاه تمبر تبریز شانزدهم تا بیست و یکم آبان ماه جاری در مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن این کلان شهر برپا شده و علاقه مندان می توانند با بازدید از نمایشگاه با رویدادهای مهم کشورمان در دوره پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آشنا شوند.
نخستین تمبر جهان به نام ‘پنی سیاه’ در سال ۱۸۴۰ در انگلستان چاپ و این کاغذ رنگی به سرعت با استقبال مردم مواجه شد.
اولین تمبر ایران نیز در سال ۱۲۴۶ شمسی به فاصله کوتاهی پس از انگلستان در دوره ناصرالدین شاه قاجار چاپ شد و امروزه تمبرهای ایرانی مورد علاقه گسترده مجموعه داران بنام این کالای فرهنگی در جهان است.

برچسب‌ها , ,
نظرسنجی

    به نظر شما علت اصلی کم شدن گرایش مردم به کتاب و کتابخوانی چیست ؟

    نتایج نظرسنجی

    Loading ... Loading ...
به روایت تصویر
چند رسانه ای
پیشخوان روزنامه ها