سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۱ | ۰۰:۱۲:۲۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ ،‌ ۰۱:۰۵
۰۶ مهر ۱۳۹۴در ۱۰:۱۰ ب.ظ تعداد بازدید: 971 بازدید کد خبر:3111 ایمیل خبر ایمیل خبر چاپ خبر چاپ خبر

پدر جذاميان ايران ، دکتر محمدحسین مبین چشم از جهان فرو بست

0

آتا آنلاین ، صبح امروز دکتر محمد حسن مبین ، پدر جذامیان و افتخار پزشکی ایران در منزل دخترش جان به جان آفرین تسلیم کرد.

به گزارش آتا ،دکتر محمد حسین مبین  در سن ۸۸ سالگی در اثر کهولت سن و نا توانی جسمی دار فانی را وداع گفت.

وی در عمر پرافتخار خود با عناوین نویسندگی و شعر و پزشکی افتخارات گسترده ای کسب کرده بود و ساخت و مدیریت یک مجموعه گسترده با عنوان بابا باغی برای جذامیان یکی از مهم ترین اقدامات وی بوده است و این پزشک حاذق با عنوان پدر جذامیان ایران شهرت داشت.

دکتر مبین علاوه بر خدمات روزمره در امر جذام و حمایت از جذامیان به عشق و علاقه خاصی که به شعر و ادبیات داشت در وادی ادبیات نیز سهم و تلاشی درخور و قابل تامل دارد.

وی در شعر تخلص “شمشک” تخلص کرده و آثار بسیاری در حوزه ادبیات خصوصا ادبیات کودک داشته است.

لازم به ذکر است پیکر استاد دکتر محمد حسن مبین صبح روز سه شنبه از قبرستان وادی رحمت تبریز تشییع و در جوار آرامگاه همسرش به خاک سپرده خواهد شد.

همچنین مراسم شام غریبان فردا از ساعت ۳:۳۰ الی ۵:۳۰ در مسجد امام زاده واقع در خیابان طالقانی برگزار خواهد شد.

نویسنده شاعر و پزشک توانای معاصر آذربایجان، استاد دکتر محمد حسین مبین در سال ۱۳۰۶ شمسی در یکی از محلات قدیمی تبریز به نام چرنداب پا به عرصه هستی گذاشت. تحصیلات ابتدایی را در دبستان معرفت تبریز و کلاس شش و دوره دبیرستان را در دبستان و دبیرستان پهلوی آنروز در کرمان به پایان رساند. آنگاه بعد از شش سال اقامت در کرمان به تبریز مراجعت و با اخذ دیپلم طبیعی از دبستان فردوسی در سال ۱۳۲۸ وارد دانشکده پزشکی تبریز شد و در سال ۱۳۳۴ به دریافت دکترای پزشکی نایل آمد. وی پس از طی خدمت نظام وظیفه در سال ۱۳۳۷ به استخدام وزارت بهداری درآمد و خدمات پزشکی ، اجتماعی خود را با بیماریابی جذام در آذربایجان شرقی آغاز کرد. و پس از یک سال فعالیت در امر بیماریابی در سال ۱۳۳۸ به عنوان کفیل آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز به ادامه فعالیت پرداخت.

در سال ۱۳۴۱ با استفاده از بورس تحصیلی سازمان بهداشت جهانی برای طی دوره آموزشی علمی و عملی جذام، رهسپار کشورهای اروپایی اسپانیا و پرتقال و افریقایی،نیجریه و مالی گردید. پس از این دوره آموزش عالی به ایران مراجعت و بعنوان رئیس آسایشگاه باباباغی مشغول به خدمت شد.

در سال ۱۳۴۸ با ادغام سازمان بهداری و دانشگاه تبریز به دانشگاه منتقل و با اغتنام فرصت با اخذ تخصص در رشته بیماریهای پوست و آمیزشی از دانشگاه تبریز توفیق یافت. در بخش پوست دانشکده پزشکی بیمارستان بابک(هفتم تیر ) به عنوان عضو هیئت علمی به خدمات علمی – پزشکی خود ادامه داد.

استاد دکتر مبین، خدمت به جذامیان را از وظایف انسانی و پزشکی خود شمرده و در سال های دراز خدمت خود همواره در فکر آنها بوده و از مساعدت آنها فروگذار نکرده است بطوریکه از بهمن سال ۱۳۵۳ به عنوان عضو افتخاری انجمن کمک به جذامیان ایران و چند سالی نیز به عنوان رئیس انجمن کمک به جذامیان آذربایجان به این قشر محروم و مظلوم خدمت کرده است. چنانکه هر جا بحثی از جذام و جذامی به میان میاید نام این انساندوست قرین صحبت می گردد.

منبع ، نصر

نظرسنجی

    به نظر شما علت اصلی کم شدن گرایش مردم به کتاب و کتابخوانی چیست ؟

    نتایج نظرسنجی

    Loading ... Loading ...
به روایت تصویر
چند رسانه ای
پیشخوان روزنامه ها