سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۱ فروردین , ۱۴۰۲ | ۰۶:۴۹:۴۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ ،‌ ۰۱:۰۵
۱۰ مهر ۱۳۹۴در ۱:۵۵ ق.ظ تعداد بازدید: 843 بازدید کد خبر:3204 ایمیل خبر ایمیل خبر چاپ خبر چاپ خبر

پرنده و فیل، روایت مبارزه با معلولیت

0

آتا آنلاین ،گروه نمایشی هنرمندان دارای معلولیت مشهدی، داستان پیروزی خود بر ناتوانی و معلولیت را در تبریز به نمایش گذاشتند.

به گزارش آتا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، این نمایش که توسط گروه نمایش بچه های باران از شهر مشهد در تبریز به روی صحنه رفت، می کوشد ذهنیت غالب اجتماع در خصوص ناتوانی معلولین جامعه در برخورد با مشکلات موجود را تغییر دهد.
این گروه نمایشی که به کارگردانی حمید کیانیان، هنرمند و مدرس تئاتر فعالیت می نماید، با نگاه سمبولیک به نگرش های نادرست جامعه، در مقام یک فیل، معلولین هنرمند را به مبارزه با آن می برد و در این نمایش هنرمندان معلول نقش حیوانات یک جنگل را بازی می کنند که می کوشند تا فیل ناتوانایی ها را نابود کنند.

حمید کیانیان در اجرای روز نخست این نمایش با اشاره به وضعیت زندگی اجتماعی معلولین در محیط های شهری خاطر نشان کرد: لازم است که این محیط ها برای شهروندان معلول مناسب سازی شود تا زمینه بهره مندی معلولین از حقوق شهروندی برابر نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: بسیاری از معلولان توانایی های فراوانی دارد ولی به دلیل نگاه نادرست جامعه به آنها نادیده گرفته شده اند.

وی از نامناسب بودن محیط های شهری، برخورد ترحم آمیز و تحقیر آلود شهروندان به معلولین، محروم ماندن از فرصت های شغلی و … به عنوان عمده دغدغه های شهروندان معلول یاد کرد.

کیانیان با ابراز تاسف از درک نادرست شهروندان معلول در جامعه، افزود: متاسفانه جامعه به این درک و تفاهم که معلولان نیز بخشی از این اجتماع اند، نرسیده است.

کیانیان اظهار داشت: در مشهد ما به همراهی برخی از هنرمندان، گروه بچه های باران را راه اندازی کرده ایم و در آن از توانایی های موجود دوستان استفاده می کنیم و زمینه را برای بالندگی آنها فراهم می کنیم.

وی با اشاره به برخی فعالیت های گروه بچه های باران اظهار داشت: نمایش پرنده و فیل تا کنون بیش از ۳۶۰ اجرا در شهرهای مختلف کشور داشته است که همه آنها با استقبال گسترده مخاطبان خود روبرو بوده است.

وی با دعوت از همه شهروندان برای حضور در این نمایش گفت: لطفا به دوستان و آشنایان خود نیز توصیه کنید که این نمایش را ببینند و به تماشای توانایی های سرشار معلولین بنشینند.

کیانیان ادامه داد: این گروه همچنین به دفعات به اماکن صعب العبور توریستی کشور سفرکرده است و رکورد دار صعود به قلعه روخان شهر فومن است.

وی یادآور شد: این قلعه با یک هزارپله به عنوان یکی از صعب العبورترین قلعه های جهان شناخته می شود و صعود آن برای افرادی که از توانایی کامل نیز بهره مند هستند نیز به غایت دشوار است.

وی تاکید کرد: با اینحال با اراده و عزم دوستان در گروه بچه های باران ما موفق به صعود داشتیم که تلاش هایی برای ثبت در مراجع مربوط به ثبت رکورد از جمله گینس در حال پیگیری و انجام است.

این کارگردان همچنین با اشاره به فراهم آوردن بسترهایی برای اشتغال زایی هنرمندان معلول در این گروه گفت: تلاش هایی برای اشتغال زایی هنرمندان حاضر در این گروه انجام شده است که در یک مورد، هنرمندی خانم سمانه احسان نیا، به کارآفرینی برای ۲۵۰ نفر به صورت غیر مستقیم منجر شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که حرکت های گروه بچه های باران ضمن گسترش در شهرهای دیگر کشور نیز مورد توجه قرار گیرد تا غبار فهم نادرست از وضعیت معلولین یک اجتماع، زدوده شود.

همچنین حسین آذرنیا مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در حاشیه اولین روز اجرای نمایش پرنده و فیل، ابراز امیدواری نمود با استمرار چنین تلاشهایی شاهد بروز استعدادهای افراد دارای معلولیت به عنوان اعضای توانمند و خوش فکر جامعه باشیم.

وی افزود: تمام نهادهای جامعه به خصوص نهادهای فرهنگی با حمایت و توجه ویژه به این امر می توانند موجبات بروز استعدادها و توانمندی های این بخش از هموطنان را فراهم آورند و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز هم در انجام این رسالت اجتماعی پیش قدم بوده و خواهد بود.

آذرنیا از عموم همشهریان دعوت نمود با حضور در این نمایش موزیکال و آموزنده، ضمن دلگرم نمودن هنرمندان دارای معلولیت، گامی در جهت یاری رساندن به این هنرمندان بردارند.

این مبارزه به ابتکار و خلاقیت یک پرنده انجام می شود که با متحد ساختن حیوانات جنگل توطئه نابودی فیل را در سر می پرواند و سرانجام با اتحاد و خود باوری حیوانات جنگل، فیل که سمبلی از نگرش های غلط اجتماع، نابود می شود و آنها مجال ظهور و بروز می یابند.

این نمایش به مدت ۵۰ دقیقه به صورت موزیکال در تعامل با مخاطبان است و در محل سینما ناجی تبریز به اجرا در آمد.

برچسب‌ها ,
نظرسنجی

    به نظر شما علت اصلی کم شدن گرایش مردم به کتاب و کتابخوانی چیست ؟

    نتایج نظرسنجی

    Loading ... Loading ...
به روایت تصویر
چند رسانه ای
پیشخوان روزنامه ها